Neomounts FL55-875BL1 TV trolley 55-100" - motorised - TÜV
Neomounts FL55-875BL1 TV trolley 55-100" - motorised - TÜV video
Neomounts MOVE Lift FL55-875BL1 TV trolley - 55-100" - max 110 kg - motorised h 111,3-176,3 cm (35mm/sec) - VESA 100x100-800x600 - lockable (excl. lock) - TÜV certified - video bar kit optionally available - black
Colours:
Variants:
The Neomounts FL55-875BL1 MOVE Lift is a mobile floor stand for displays up to 100" with a maximum weight capacity of 110 kg. The trolley has 65 cm motorized height adjustment (35 mm/second), is operated with a wired remote control and features an anti-collision system for extra safety. A lockable, ventilated hardware compartment with cable opening is included and optional for installation. The MOVE Lift trolley features practical handles and four solid 10 cm double locking caster wheels that allow you to move and use the floor stand wherever you like. Due to the large caster wheels, thresholds or carpets are no challenge to the FL55-875BL1. The open design wheelbase allows easy access to the (touch) display and enables easier movement around objects. The included cable duct, optional to install, conceal and route cables from floor stand to screen. A practical cable management bracket at the back of the trolley ensure easy and safe relocation. Additionally, at the bottom of the trolley a space with tie wrap holes is available to install a power strip. The floor stand is packed partially pre-assembled, to ensure fast and easy installation. The display can be secured by locking the brackets using a padlock (not included). Additionally, the FL55-875BL1 is compactly packed for optimized transportation and storage. The universal AFL-875BL1 and AV1-875BL videobar & multimedia kits are optionally available and enable the installation of a separate cam shelf and multimedia device shelf to the trolley. Included to the kits are an adapter for respectively the Logitech Rally Bar (Mini) or Bose Professional VB-S/VB1. Various other accessories are also available for the MOVE Lift series, such as the ADM-875BL2 dual screen adapter or the practical ABL-875 wheel brake lock set.
Read more
Specifications
General
Min. screen size*:
55 inch
Max. screen size*:
100 inch
Max. weight:
110 kg (per screen)
Screens:
12
VESA pattern:
100x100, 100x150, 100x200, 120x120, 200x100, 200x200, 200x300, 200x400, 300x100, 300x200, 300x300, 300x400, 350x350, 400x200, 400x300, 400x400, 400x500, 400x600, 440x400, 500x400, 500x500, 600x200, 600x300, 600x400, 600x500, 600x600, 680x300, 800x200, 800x400, 800x500, 800x600 mm
VESA maximum:
800x600 mm
VESA minimum:
100x100 mm
Functionality
Type:
Fixed
Height adjustment:
111,3-176,3 cm
Lockable:
Lockable - Padlock not included
Height:
208,8 cm
Width:
Depth:
83,1 cm
Adjustment type:
Motorised
Information
Article number:
FL55-875BL1
EAN:
Series:
MOVE Lift
Color:
Black
Main material:
Steel
Warranty:
5 year
Certification:
CE,  TÜV
Min. screen size*55- 100 inch
Height adjustment111,3-176,3 cm
Warranty5 year
VESA minimum100x100 - 800x600 mm
Product information
The Neomounts FL55-875BL1 MOVE Lift is a mobile floor stand for displays up to 100" with a maximum weight capacity of 110 kg. The trolley has 65 cm motorized height adjustment (35 mm/second), is operated with a wired remote control and features an anti-collision system for extra safety. A lockable, ventilated hardware compartment with cable opening is included and optional for installation.